رقابت دانشجویان در دومین رویداد «از ایده تا اجرا» برای راه‌اندازی اولین کسب و کار اینترنتی

توسط: مهدی ناصری

ما فاصله بسیاری تا دستیابی به دانشگاه‌های کارآفرین در ایران داریم. به نظر من بسیاری از دانشگاه‌های ایران هنوز در سطح دانشگاه نسل اول (انتقال دانش) هستند و چه بسا پایین‌تر. در چنین شرایطی من به عنوان کسی که سهمی در سیستم آموزش عالی دانشگاه‌های ایران دارم چه کار می‌توانم بکنم؟ هیچ! تنها می‌توانم به عنوان بخشی از اکوسیستمی که در تلاش است تا در این شرایط شکل بگیرد، نقشی محدود ولی کمی تاثیرگذار داشته باشم.

برای همین است که از اولین سالی که در دانشگاه مشغول به تدریس شدم ایده برگزاری یک رویداد دانشجویی در حوزه کارآفرینی شکل گرفت. بلافاصله تیمی از دانشجویان علاقه‌مند دور من جمع شدند و نتیجه آن شد رویداد «از ایده تا اجرا؛ راه‌اندازی اولین کسب و کار اینترنتی شما». اطلاعاتی از این رویداد را در این صفحه می‌توانید بخوانید و در این مطلب هم گزارش کامل برگزاری اولین دوره آن بیان شده است.

حالا با پیگیری چند نفر از دانشجویان فعال و علاقه‌مند اسفندماه دومین دوره این رویداد برگزار خواهد شد. خوشحالم که باز در کنار شرکت‌کنندگان خواهم بود.

SHBU-new-Recovered03-low-1

در ادامه خبر برگزاری دور دوم این رویداد را می‌خوانید. اگر اصفهان هستید و فرصت حضور در این رویداد را دارید توصیه می‌کنم فرصت را از دست ندهید و همین الان از طریق سایت رویداد ثبت نام کنید.

دومین دوره رویداد کارآفرینی “از ایده تا اجرا؛ راه‌اندازی اولین کسب و کار اینترنتی شما”، ۲۰ و ۲۱ اسفند ماه در دانشگاه شیخ بهایی اصفهان برگزار می‌شود.

“از ایده تا اجرا” یک کارگاه دو روزه با رویکردی آموزشی–تجربی است که در آن شرکت کنندگان علاقه­مند به کارآفرینی و استارتاپ‌ها، گرد هم می‌آیند تا در ۲ روز دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به عرصه کارآفرینی را فرا گیرند.

یکی از تفاوت‌های عمده این رویداد با دیگر رویدادهای کارآفرینی برگزار شده در کشور مانند “استارت آپ ویکند” در این است که در این رویداد شرکت‌کنندگان پس از آموزش تمامی مباحث مورد نیاز و تشکیل تیم، اقدام به ایده‌پردازی به صورت تیمی کرده و سپس مدل کسب و کار آن ایده را طراحی می‌نمایند. این امر باعث بالا رفتن کیفیت ایده‌های ارائه شده در چنین رویدادی می‌شود.

در روز اول این رویداد «مهدی ناصری»، عضو هیئت علمی دانشگاه و مربی کارآفرینی، به شرکت‌کنندگان توضیح خواهد داد چگونه می‌توان در زمینه کسب و کارهای اینترنتی از هیچ به یک ایده ناب و جهانی دست یافت. سپس «علیرضا ابوطالبی»، مدیرعامل شرکت شرکت بین اللملی  پیشگامان داده پرداز صدرا  و مربی کارآفرینی، به آنها توضیح خواهد داد که چگونه می‌توان این ایده را به یک مدل کسب و کار درست تبدیل کرده و نظر سرمایه‌داران را به آن جلب کرد. سپس «محمدحسن شهشهانی»، عضو هیئت علمی دانشگاه و متخصص کارآفرینی، روش‌های تحلیل بازار و مشتری‌سنجی را به آنها آموزش خواهد داد.

 در ادامه و در انتهای روز چهارشنبه، هر یک از شرکت‌کنندگان در یک تیم موضوعی مانند سلامتی، گردشگری، تفریح و سرگرمی، آموزش و … عضو می‌شوند و با تمامی شرکت‌کننده‌هایی که آن موضوع را انتخاب کرده‌اند یک تیم را تشکیل می‌دهند.

 روز پنجشنبه، با یک ارائه انگیزشی در مورد «کار تیمی برای استارتاپ‌ها» شروع خواهد شد که «عزیز بنی‌هاشمی»، مدیر شرکت پژوهش و نوآوری شرکت کیمیاگران سرزمین رایانه (کسری) و مربی کار تیمی آن را ارائه خواهد داد. سپس هر یک از تیم‌ها با کمک تسهیل‌کننده‌ای که برای این کار قبلا آموزش دیده‌اند، طی یک فرایند ایده‌پردازی مشخص، یک ایده را در حوزه کاری تیم، انتخاب کرده و سپس با کمک تسهیل‌کنندگان و مربیان، یک مدل کسب و کار پیشنهادی برای ایده ارائه می‌دهند.

در پایان روز پنجشنبه، هر تیم ۵ دقیقه فرصت دارد تا ایده خود را به همراه مدل کسب و کار پیشنهادی به داوران رویداد که از میان کارآفرینان و سرمایه گذاران شهر انتخاب شده است، ارائه دهد.

stand-2-low-2