شرکت‌ها و صنایع چگونه از اینترنت اشیا سود خواهند برد؟

توسط: مهدی ناصری

اینترنت اشیا مزایای بسیار زیادی برای مشتریان خواهد داشت.  ما خواهیم توانست ماشین‌ها، خانه‌ها، دستگاه‌های پوشیدنی و… را از طریق اینترنت به هم متصل کنیم تا بسیاری از کارهای‌مان به صورت خودکار انجام شده و ثبت داده‌های ضروری تسهیل شود. ولی این تنها مشتریان و مردم عادی نیستند که از اینترنت اشیا سود خواهند برد. مزایا و امکانات جدید بسیاری در انتظار شرکت‌ها هم هست.

یک بررسی توسط accenture نشان داده است که مدیران ارشد و مدیران اجرایی اعتقاد دارند اینترنت اشیا سه مزیت اصلی برای کسب و کارها خواهد داشت.


این مزیت‌ها امروزه تنها انتظاراتی نیستند که ما از آینده داریم.

بهره‌وری کارکنان امروزه با استفاده از اینترنت اشیا افزایش پیدا کرده است. راهکار مبتنی بر اینترنت اشیا که توسط مایکروسافت ارائه شده است، در یک کسب و کار سنگ‌بری (stone-cutting) توانسته ۳۳ درصد بهره‌وری و ۷۰ درصد درآمد را افزایش دهد و به کارخانه جیپ کمک کرده است تا در هر ۷۷ ثانیه یک بدنه جدید تولید کند.

Barb Edson, Microsoft  می‌گوید:

بهره‌وری مایع حیات‌بخش اینترنت اشیا است. هدفی که دهه‌های طولانی داشته‌ایم: بعد از همه چیز یک خدمت، فناوری یا ابزاری بسازیم که بتواند بهره‌وری سازمان‌ها را انتقال دهد.


ولی اینترنت اشیا منافع بسیار بیشتری از بهره‌وری کارکنان برای ما خواهد داشت.

بکارگیری بهینه دارایی‌های شرکت (بهینه‌سازی دارایی) بخش بزرگ دیگری است که اینترنت اشیا باعث بهبود آن خواهد شد. گرچه «بهینه‌سازی  دارایی‌ها» به نظر مفهوم خسته‌کننده‌ای می‌آید ولی امروزه در بسیاری از صنایع به اهمیت اصلی آن پی برده‌اند، چرا که پیاده‌سازی فناوری‌های ساده‌ای مثل حسگرها، می‌تواند شرکت‌ها را هرچه بیشتر کارا کند.


برای مثال شرکت Verizon صدها حسگر بی‌سیم را به در مراکز داده خود تعبیه کرده است. و در نتیجه باعث کاهش سالیانه مصرف برق به میزان ۵۵ میلیون کیلووات و یک کاهش ۶۶ میلیون پاندی در تولید سالیانه گازهای گلخانه‌ای شده است. اینتل یک فناوری نگهداری برای کارخانه خود در مالزی پیش‌بینی کرده و باعث صرفه‌جویی ۹ میلیون دلار در شرکت شده است.

ولی باز این همه منافع اینترنت اشیا برای شرکت‌ها نیست…

تمام منافعی که تا به حال گفتیم باعث ایجاد مزیت نهایی اینترنت اشیا برای سازمان‌ها می‌شود: صرفه‌جویی در هزینه‌ها

جنرال الکتریک از نرم‌افزار اینترنت صنعتی خود (بخشی از اینترنت اشیا) با نام Predix برای بهبود مدیریت دارایی استفاده می‎‌کند. این شرکت معتقد است افزایش یک درصدی در کارایی اینترنت صنعتی برابر با میلیاردها دلار صرفه‌جویی شرکت است.


جنرال الکتریک می‌گوید این صرفه‌جویی ناشی از فناوری‌های مورد استفاده برای افزایش قابلیت اطمینان، تدام کارایی، امنیت و اجرای بهتر دارایی‌هایش است.

سیسکو نیز موافق چنین تاثیری است. این شرکت می‌گوید یکی از محرک‌های کلیدی برای توسعه ارزش اینترنت اشیا کاهش هزینه‌هاست.  سیسکو تخمین می‌زند در یک دهه آینده حدود ۱۹ تریلیون دلار از فواید اینترنت اشیا و کاهش هزینه‌های ناشی از استفاده این فناوری‌ها در صنایع مختلف عاید خواهد شد.

با وجود چنین گرایشاتی متاسفانه هنوز، ۷۳ درصد شرکت‌های هیچ سرمایه‌گذاری جایگزینی در حوزه اینترنت اشیا انجام نداده‌اند. هرگاه شرکت‌های فهمیدند که منظور از اینترنت اشیا تنها خانه‌ها و ساعت‌های هوشمند متصل به اینترنت نیست، آنگاه منافع اصلی این فناوری جدید ظهور خواهد کرد.