چرا ما «اسلایدشیر» را بیشتر از هر شبکه اجتماعی دیگری دوست داریم

توسط: مهدی ناصری

شاید در این وانفسای شبکه‌های اجتماعی که انواع اقسام شبکه‌های مختلف انواع اقسام خدمات جذاب را ارائه می‌کنند، عجیب باشد کسی مثل من که همه زندگی حرفه‌ای‌اش مبتنی بر فناوری اطلاعات است، عاشق یک شبکه شاید ناشناخته‌ای به اسم اسلایدشیر (http://www.slideshare.net) باشد و در حالی که بقیه هر روزشان را با فیس‌بوک و توییتر آغاز می‌کنند و شب‌شان را با آنها به انتها می‌رسانند، من روزم را با این سایت آغاز کنم و شبم را با آن به انتها برسانم.

بله این روزها تقریبا بیش از نصفی از فعالیت‌های روزانه من در شبکه‌های اجتماعی به سایت اسلایدشیر اختصاص دارد. توضیح دلیل این امر برای من امر ساده‌ای نیست و نیازمند آن است تا شما هم چرخی در این سایت بزنید تا معلوم شود آیا حرف مرا درک خواهید کرد یا نه. در ادامه مطلب سعی کرده‌ام دلایلم را برای این محبوبیت بیان کنم.

اصلا اسلایدشیر چی هست؟

اسلایدشیر یک سایت به اشترک‌گذاری اسلایدها و پرزنتیشن‌هاست چیزی که همه ما به خصوص در دوره‌های تحصیلات عالی‌مان ده‌ها نمونه از آنها را ساخته‌ایم و بی‌هیچ استفاده‌ای در گوشه‌ای از سکتورهای حافظه هارد کامپیوترمان در حال خاک خوردن هستند. ولی نه! صبر کنید اسلایدهایی که در اسلایدشیر خواهید یافت به کسالت‌باری آن چیزهایی نیست که ما عادت به ساختن و دیدن‌شان داریم.

شبکه به  هم پیوسته‌ای از تولیدکنندگان محتوای با کیفیت، امروزه اسلایدشیر را به یکی از غنی‌ترین و جذاب‌ترین منابع محتوای اینترنتی تبدیل کرده است به طوری که اسلایدشیر امروزه جزو ۱۲ شبکه اجتماعی پربازدید اینترنت محسوب می‌شود.

چرا عاشق اسلایدشیر هستم؟

اگر بخواهم دلایل محبوبیت اسلایدشیر را توضیح دهم شاید موارد زیر از مهم‌ترین آنها باشند:

 • مبتنی بر تولید محتوی: فعالیت در اسلایدشیر برمبنای تولید محتواست. برخلاف بقیه شبکه‌های اجتماعی که تولید محتوی در آنها تحت‌الشعاع فعالیت‌های دیگری مانند به اشتراک‌گذاری، لایک زدن، کامنت گذاشتن و… است، اعضای اسلایدشیر محتوای مرغوب تولید کرده و شبکه‌سازی خود را مبتنی بر علایق موضوعی خود شکل می‌دهند.
 • کیفیت بالای محتوی: ارائه یک موضوع به صورت اسلایدهای جذاب و تاثیرگذار نیازمند تسلط و تجربه بالا در حوزه آن موضوع است. چیزی که باعث شده است اکثر اسلایدهای موجود در اسلایدشیر که توسط افراد حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف تولید می‌شوند، از کیفیت بالایی برخوردار باشند.
 • اسلاید یک رسانه انقلابی است: شاید با من موافق نباشید ولی به نظر من رسانه اسلاید با راه‌اندازی اسلایدشیر تبدیل به یک رسانه انقلابی شده است. اسلاید به ما امکان ارائه تعاملی‌تر محتوی با ساختارهای ترکیبی از تصویر و متن را می‌دهد. اتفاقی که به سختی در رسانه‌های ابرمتنی معمول در وب اتفاق می‌افتد. اسلاید کاربر را درگیر محتوا می‌کند و خلاصه‌گویی و مینیمال بودن آن سلیقه مینیمال‌دوستی کاربران عجول امروزی را ارضا می‌کند.
 • شبکه اجتماعی افراد حرفه ای: اگر شما یک فرد حرفه‌ای نباشید، در اسلایدشیر دوام نخواهید آورد. شما یا باید دنبال حرفی جدید باشید یا خودتان حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید. همین امر باعث شده اسلایدشیر ناخودآگاه از کاربران سطحی که به وفور در شبکه‌های اجتماعی دیگر یافت می‌شوند، مبری باشد.
 • عدم وجود موج‌سواری‌های شبکه‌های اجتماعی: تمرکز فعالیت‌های اسلایدشیر روی تولید محتوی باعث شده است این شبکه اجتماعی حرفه‌ای از گزند موج‌سواری‌های اجتماعی معمول در شبکه‌های اجتماعی در امان بماند. در این شبکه اجتماعی شما هر روز با هزاران پدیده ساخته و پرداخته شده ذهن ناخودآگاه شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف بمباران نمی‌شوید. در اسلایدشیر، اینکه فلان هنرپیشه فلان کشور چه کاری با سگ خود کرده است هیچ وقت ترند و داغ نمی‌شود. در اسلایدشیر مثلا مطلبی مانند «چگونه نور درونی را در دیگران ببینیم؟» در عرض ۲ روز ۴۰۰ هزار بازدید را به خود جذب می‌کند (و در زمان انتشار این پست نزدیک ۳ میلیون بازدید) و می‌شود اسلاید داغ اسلایدشیر. (برای مشاهده اسلایدهای داغ اسلایدشیر از این صفحه شروع کنید)
 • تنوع موضوعی بالا: در اسلایدشیر با هر سلیقه‌ای می‌توانید موضوعات جذاب پیدا کنید (و شاید خودتان از تولید کنندگان آن باشید). کافی‌ست به این صفحه مراجعه کنید.
 • تقسیم‌بندی بر اساس زبان: اسلایدشیر امکان مشاهده اسلایدها بر اساس زبان را می‌دهد (البته صاحب اسلاید باید زبان آن را به هنگام بارگذاری خود مشخص کند). از طرفی می‌توانید اسلایدهای پرطرفدار هر زبانی را (و همینطور زبان فارسی را) به طور جداگانه مشاهده کنید. (اسلایدهای پرطرفدار فارسی از ابتدا، یک سال اخیر، یک ماه اخیر، یک هفته اخیر، امروز)
 • وجود Influencer های عالی: در اسلایدشیر می‌توانید افراد تاثیرگذاری را پیدا و آنها را دنبال کنید. شاید این قضیه شما را یاد وبلاگ افراد مشهور بیندازد. ولی نه صبر کنید خبری از متون طولانی و گاه خسته‌کننده افراد مشهور و تاثیرگذار نیست، اینجا شما شاید در ۱۰ اسلاید چکیده تجربه یک فرد حرفه‌ای و تاثیرگذار را ببینید و بخوانید و یادبگیرید و بکار گیرید.
 • همکاری نزدیک با لینکدین: و اوج کاری اسلایدشیر زمانی آغاز شد که توسط لینکدین خریداری شد. این پیوند مبارک باعث ایجاد پیوند بین بزرگ‌ترین شبکه‌اجتماعی حرفه‌ای‌ها با بزرگ‌ترین مرجع تولید محتوای حرفه‌ای‌ها شد. این همکاری نتایج بسیار مثبتی برای کاربران هر دو شبکه نیز داشت. حالا شما هر اسلایدی که بسازید و منتشر کنید در پروفایل لینکدین شما قرار می‌گیرد و جزوی از سابقه حرفه‌ای شما می‌شود.

خودم تا حالا چی کار کردم؟

شاید شما علاقه‌ای به تولید اسلاید نداشته باشید. در این صورت با من تفاوت عمده‌ای دارید. ولی به هر حال من معتقد هستم اگر علاقه‌ای به تولید محتوی هم نداشته باشید، مطالعه اسلایدهای مختلف شما را به وجد خواهد آورد.

من چندی‌ست که سعی کرده‌ام با تولید اسلایدهای با کیفیت در اسلایدشیر فعال باشم. اسلایدهایی که تا به حال قرار داده‌ام را می‌توانید در پروفایلم (http://www.slideshare.net/mahdinasseri) یا در ادامه ببینید:

بقیه چی؟

بسیار خوشحال هستم که دوستانی عزیز دیگری نیز اسلایدهای ارزشمندی را در اسلایدشیر به اشتراک گذاشته‌‌اند. دوستانی مثل: ناصر غانم‌زاده-مربی کارآفرینی، مبین رنجبر-فعال کارآفرینی، اسد صفری-متخصص اسکورام، سلیم خلیلی-مشاور مدیریت، اسما کروبی-متخصص تجربه کاربری، سهیل عباسی-موسس خوشفکری، مسیح کریمیان-متخصص برندینگ، محسن ملایری-موسس کانون کارآفرینی ایران و… . با این وجود امیدوارم روند تولید محتوای مرغوب در حوزه وب فارسی به اسلایدشیر کشیده بشه و دوستان دیگری که دستی در موضوعات مختلف دارند، نیز به اسلایدشیر بپیوندند. این به نفع همه ماست.

شما هم شروع کنید

کار سختی نیست، گرچه به راحتی فعالیت در سایر شبکه‌های اجتماعی نیست ولی برای بسیاری لذت‌بخش‌تر است. برای شروع گام‌های زیر را بردارید:

 1. عضو شوید: عضویت در اسلایدشیر رایگان است. به جز چند خدمت معدود که باید برایش پول پرداخت شود (مثل آپلود کردن فیلم). به هر حال برای استفاده عادی از اسلایدشیر هیچ نیازی به پرداخت نیست.
 2. اسلایدشیر را زیرورو کنید: سعی کنید هر روز یک یا چند اسلاید از اسلایدشیر را یافته و آنها را ببینید. کم کم با موضوعات شگفت‌انگیزی روبرو خواهید شد. مطالعه مطالب در اسلایدشیر را جزو برنامه‌های روزانه‌تان قرار دهید.
 3. موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید: از امکان folow کردن موضوعات استفاده کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا زمان‌تان را با بهره‌وری بالاتری در اسلایدشیر مدیریت کنید.
 4. اصول اسلاید خوب ساختن را یاد بگیرید: وارد عمل شوید، شما هم در تولید محتوای باکیفیت و درجه یک فارسی در اسلایدشیر فعال باشید. برای این کار باید از یادگیری اصول اولیه ساخت اسلایدهای خوب شروع کنید. و هیچ منبعی به اندازه دیدن اسلایدهای خوب خود اسلایدشیر نمی‌تواند برای‌تان مفید باشد. آنها را ببینید و الگو بگیرید.
 5. اسلاید بسازید: اولش کمی سخت است ولی بعد از مدتی خواهید دید کیفیت اسلایدهایی که می‌سازید به شدت بالا رفته است. این اسلایدها به شما کمک خواهد کرد تا موقعیت حرفه‌ای خود را ارتقا دهید. (فعلا بهتر است برای مشاهده درست نتیجه در سایت اسلایدشیر، اسلایدهایتان را به صورت pdf تبدیل کرده و سپس در اسلایدشیر قرار دهید.)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اگر این مطلب را مفید یافتید یا احساس می‌کنید به درد دوستان‌تان می‌خورد، آن را به اشتراک بگذارید. ممنونم.